יוגה למתחילים


מה שצריך לדעת לפני השיעור הראשון

אם החלטתם לנסות ולתרגל יוגה, הדבר הראשון שחשוב לדעת שקיבלתם החלטה נכונה, כי יוגה עושה טוב. למרות שנדמה שמדובר בענין טרנדי או אופנתי, היוגה באופנה כבר חמשת אלפים שנה.לפניכים הלכו בה כבר מיליונים רבים של אנשים ויש הוכחות שזה עובד. עובד, הכוונה שהיוגה פועלת על המתרגל או המתרגלת בכל המישורים: הפיזי, המנטלי והרוחני. חשוב להבין שהיוגה אינה התעמלות, או פעילות חדר כושר, פילאטיס וכו'. היוגה היא כלי להתפתחות רוחנית מעבר לחיזוק שרירים או שיפור היציבה. כן! היוגה מחזקת את השרירים ומגמישה אותם, משפרת את היציבה, אבל זוהי מעין תוצאה נלוויית לתרגול. תרגול היוגה היא שביל חכם מזה ההולך בה. היא מובילה את המתרגלים בה למקומות חדשים.

לפני שמתחילים מעדכנים את המורה במצבנו

הפתיחה זו דיברנו על היוגה ככלל, אלא שעם השנים התפתחו זרמים שונים של יוגה. כאן יש חלוקה ברורה לשיטות המבטיחות גדילה והתפתחות אינסטנט לבין זרמים המבוססים על המסורת הקלאסית של היוגה. בין הזרמים האלו נמצאת איינגאר יוגה. השיטה פותחה על ידי ב.ק.ס איינגאר, ששילב ידע מדעי עם המסורות בנות אלפי השנים. הדבר הוא בעל חשיבות למי שמתחיל לתרגל, כי לפעמים אין הזדמנות שניה לתקן רושם ראשוני. אנשים רבים פוגשים שיטות נטולות מסורות וכאלה שהמורים והמורים בהם אינם עוברים הכשרה מעמיקה והדבר עשוי להיות מסוכן. התנסות ראשונה במקום מעין זה עלול לגרום לפציעה או לחוויה שתגרום לכך שהאדם יחשוב שזוהי היוגה ולעולם לא יחזור. על כן, אם בחרתם במקום בו מלמדים איינגאר יוגה, אתם במקום הראשון. המשמעות היא שלפני השיעור עליכם לגשת למורה או למורה ולעדכן אותם במצבכם הרפואי, במקרה ויש לכם מגבלה או פציעה כדי שהתרגול יותאם לכם באופן מדויק.

מה להביא? מה לאכול? ומה יש במרכז היוגה?

מי שמגיע לשיעור היוגה הראשון שלו, כדאי שידע כמה דברים מבחינת הצטיידות והיערכות. כדאי להגיע בבגדים נוחים. הכוונה היא לחולצה קצרה ולמכנסיים נוחים וקצרים המאפשרים למורה לראות את הברכיים. זה לא המקום להרחיב בחשיבות של הברכיים בתרגול איינגאר יוגה, רק נציין שהדבר מאפשר למורה לתקן במידת הצורך את האופן שבו התלמיד מבצע את התנוחה. חשוב מאד שלא לאכול כשעתיים וחצי לפני השיעור. כשהקיבה מלאה במזון הגוף כבד ולא ניתן לבצע תנוחות בהן יש פיתולים ועל אחת כמה וכמה תנוחות הפוכות הכוללות בין השאר עמידת ראש או עמידת כתפיים. ניתן לשתות לפני השיעור משקה חם או קר אך לא המהלך השיעור. איננו מכניסים בקבוקי מים לאולם התרגול. באשר למזרון היוגה, תלמיד או תלמידה שרוצים יכולים להביא מזרון מהבית אך במרכז איינגאר יוגה יש מזרונים. מעבר למזרונים, בשיטת איינגאר יוגה אנו עושים שימוש באביזרים המאפשרים לכל אחד לבצע תנוחות שבתחילת הדרך קשות לביצוע. אנחנו משתמשים בבלוקים מעץ, חגורות בד שמיכות, כיסאות וכו'. אלו פיתוחים של ב.ק.ס איינגאר שמאפשרים גם למי שאינם גמישים או סובלים ממגבלות לבצע תנוחות מבלי להסתכן בפציעה או מאמץ שאינו בריא.

מה עושים המתחילים?

איינגאר יוגה היא שיטה כמו שאמרנו. המשמעות היא שיש סדר בדברים. אלו המתחילים לתרגל יוגה לומדים קודם את הבסיס. הבסיס הוא תנוחות העמידה. אלו התנוחות, או כפי שאנו קוראים להן האסאנות, המלמדות את התלמיד את חשיבות התואם או באנגלית אליינמנט. תנוחות העמידה מחזקות את הרגליים ואת האחיזה שלנו בקרקע. הן הבסיס שמשם מתקדמים לתנוחות מורכבות יותר ולתנוחות הפוכות. עשות שנים הוכיחו שחיזוק הבסיס מבטיח תרגול נטול פציעות. איינגאר יוגה אינו רק תרגול לצעירים וגמישים. זהו תרגול לכל החיים שהרי גם הצעירים יום אחד יהיו מבוגרים. אז כאשר אתם מגיעים לשיעור מתחילים, קחו אויר, היו סבלניים על עם עצמכם, עם גופכם. תנו לעצמכם הזדמנות לעשות את הדברים צעד אחר צעד. לא מגיעים להארה ביום אחד.

כמה פעמים לתרגל בשבוע?

שאלת תדירות התרגול היא שאלת מפתח. כמובן שתרגול יומיומי יביא להתקדמות ניכרת אל מול תרגול של פעם בשבוע אבל לכל אחד יש את המגבלות שהחיים מציבים. בין אם זה משפחה, עבודה או בעיית תקציב, אנו ממליצים על תרגול של פעמיים בשבוע. לאלו היכולים לבוא פעם נוספת – מה טוב. אם יש ביכולתכם לתרגל בבית, עשו זאת. חשוב מאד לשלב תרגול עם מורה ותרגול ביתי. אנו מצידנו נותנים את התמיכה הנדרשת: תוכניות תרגול מודפסות, הנחיה בשיחות, מענה על שאלות וכל דבר שיאפשר לכם להכניס את היוגה לתוך חייכם.

Loading...