גב ומפרקים


ריפוי ושיקום בעיות אורטופדיות ומחלות שלד, כאבי גב וכאבי גב תחתון

שיעור יוגה

יוגה לכאבי גב – חשוב וכדאי לדעת

מה קורה כשרוצים ללמוד יוגה אבל סובלים מכאבי גב, ממגבלה או פציעת שלד? למשל: דלקות במפרקי הכתף או הברך, כאבי גב תחתון, כאבים בשכמות, פריצת דיסק או בלט דיסק בחוליות עמוד השדרה? חדשות טובות! בשיעור גב ומפרקים אפשר לא רק ליהנות משיעור יוגה מלא, אלא גם לטפל בבעיות הללו. המטרה היא להפחית ולהעלים את הכאב המטריד בטווח הקצר, ולתקן את היציבה בטווח הארוך. בקיצור, הזדמנות כפולה: ריפוי ושיפור איכות חיים באמצעות תרגילי יוגה לכאבי גב תחתון, כאבי גב וכאבי מפרקים .

תרגילי יוגה לגב תחתון, במסגרת שיעורי גב ומפרקים מונחים על ידי מורה בכיר ובנוסף יש 'מסייע' אחד לפחות, שעובר בין התלמידים בכיתה, מתקן ומדייק את אופן ביצוע התנוחות. המורה מלמד את תנוחות היוגה תוך הסבר והכוונה כיצד לתרגל אותן ובאיזה אביזרים כדאי להשתמש כדי להחלים  ולהשתקם ממחלות שלד או פגיעות אורטופדיות. הרעיון העומד בבסיסם של תרגילי יוגה לשחרור גב תחתון ותרגילים המתמקדים בגב בכלל הוא, שתיקון היציבה על ידי מודעות ותרגול – הם המביאים לריפוי ושיקום. כדאי לשים לב ששיעור יוגה לגב תחתון הינו במסגרת המסלול של השיעורים הטיפוליים ואינו במסגרת שיעורי הניסיון ללא תשלום.

למי השיעור מתאים?

לאלה שיושבים ויושבות שעות ארוכות במיוחד מול מחשב, לספורטאים וספורטאיות שנושאים פציעות ספורט, רקדנים ורקדניות וכל מי שרוצה להשקיע זמן ולהרגיש שיפור משמעותי באיכות החיים. שיעורי יוגה לכאבי גב תחתון ומפרקים אכן נותנים מענה לשלל בעיות, אך כאן נתמקד בעיקר בכאבי גב וכאבי גב תחתון. יוגה יעילה במיוחד לעידן היושבנות. ישיבה ליד המחשב שעות ארוכות יוצרת לחץ על החוליות והעדר התנועה אינו מאפשר זרימה של דם שחשוב לריפוי במצב דלקתי. הישיבה הממושכת פוגעת בגמישות השרירים ומביאה לנוקשות וכחלק מכך לכאבי גב ולכאבי גב תחתון. תנוחות יוגה לכאבי גב תחתון מסייעות בהשבת הגמישות לאזור, הזרמת דם שמסייע להחלמה מדלקות, יצירת מרחב בין החוליות ומניעת לחץ על הג'ל המצוי בין החוליות. תרגילי יוגה או נכון יותר תנוחות יוגה לכאבי גב תחתון הן גם דבר שניתן לעשות במהלך היום. קשה להפריז בחשיבות התנועה, הקימה מהכיסא וביצוע תנוחה או שתים. יוגה לגב תחתון היא כמו אוויר לנשימה עבור הגוף.

מה מיוחד בשיעור יוגה לכאבי גב וכאבי מפרקים?

השיעור מונחה על ידי מורה מנוסה שלצדו אסיסטנט או אסיסטנטית. המורה מסביר\ה כיצד לבצע את תנוחות היוגה לכאבי הגב התחתון בפרט לבעיות שלד, באופן מדויק. הצוות עובד בשיתוף פעולה ויחד הם מתקנים את אופן ביצוע התנוחות של התלמידים. השיעור שייך למסלול הטיפולי ובמהלך בשיעור משתמשים באביזרי יוגה המייעלים את השפעתם המיטיבה של תרגילי יוגה לבעיות שלד ולכאבי גב.

מהי מטרת השיעור?

תרגול יוגה לכאבי גב מסייע לתיקון היציבה ומייצר מודעות חדשה למנחי הגוף. מה שמביא לכך, שתוך מספר שבועות מרגישים את ההשפעה המיטיבה של שיעור גב ומפרקים לאלו המתרגלים תנוחות יוגה לכאבי גב בכלל ותנוחות יוגה לכאבי גב תחתון בפרט: חיזוק שרירי הליבה, ריכוך שרירים מכווצים, מתיחה עדינה ומבוקרת, שחרור של עצבים, שיפור הגמישות וחיזוק מפרקים חלשים.

באילו בעיות מטפלים בשיעור?

שיעור זה נועד לבעיות עמוד שדרה כמו בלט דיסק או פריצת דיסק הגורם לכאבים מקומיים או מקרינים. לחץ על העצב הסיאטי (סיאטיקה), כאבי גב ממקור שרירי, כאבי צוואר ושכמות כתוצאה מישיבה ממושכת מול מחשב, תסמונת התעלה הקרפלית וכאבים במפרקי כף היד, פציעות ברכיים ושחיקות סחוס, דלקות במפרקי האגן והירך, נקעים חוזרים בקרסול וכאבים בכפות הרגליים.

כ-80% מהאוכלוסיה הבוגרת סובלת מכאבי גב תחתון

פריצת דיסק היא אחת הסיבות לכאבי גב ובעיקר לכאבי גב תחתון . אנשים סובלים מפריצת דיסק בחייהם, לרוב בגילי 20 עד 50. גברים אגב, נמצאים בסיכון כפול בהשוואה לנשים. אז מהי בעצם פריצת דיסק? עמוד השדרה מורכב מחוליות ובין כל שתי חוליות ממוקם דיסק – מבנה סחוסי ורך העשוי קרום סיבי וחומר בעל מרקם ג'ל המשמש כבולם זעזועים. בפריצת דיסק נוצר קרע בטבעת החיצונית של הדיסק והחומר המצוי בתוכו פורץ החוצה וגורם ללחץ על הרקמה העצבית ולהתפתחות דלקת.

בשלב ראשון הטבעת הסיבית של הדיסק נמתחת ונחלשת. בשלב שני היא נדחפת אל מחוץ לקו החוליות של עמוד השדרה – לתוך תעלת חוט השדרה או לכיוון שורשי העצבים. זה מה שקרוי בלט בדיסק. בהמשך הטבעת עלולה להתבקע והנוזל שבתוכה פורץ החוצה וגורם ללחץ או גירוי בחוט השדרה או שורשי העצבים. זוהי פריצת דיסק. תנוחות יוגה לכאבי גב תחתון מיועדות ליצור מרחב שמוריד את הלחץ על החוליות. התנוחות מיועדות גם לחזק על השרירים ובכך לשאת את המשקל והעומס הלוחצים על החוליות ועל הדיסק. בטווח הארוך, תרגול קבוע מביא לשינוי היציבה ובכך למעשה מטפל במקור לבעיות הגב.

ומה עם סטרס?

היוגה ידועה בכך שהיא מורידה רמות של סטרס ומשפיעה על איזון לחץ דם ותפקוד מערכת החיסון. בשיעור גב ומפרקים אנחנו  ב iyengar-yoga.co.il משלבים תנוחות לשיפור תפקודי נשימה והפחתת סטרס. אנחנו מאמינים ומאמינות שיש לכך השפעה מיטיבה על תהליכי החלמה.

תוך כמה זמן אראה שיפור אם אתרגל יוגה לכאבי גב?

כמובן שהתנאי הוא התמדה. כדי להבטיח שתרגילי יוגה לכאבי גב יהיו יעילים, המינימום הוא פעם בשבוע ומומלץ בחום להשתתף בשיעור פעמיים בשבוע. יש החשים כי יוגה לכאבי גב מביאה להקלה כבר אחרי השיעור הראשון אבל לרוב השיפור המשמעותי יופיע לאחר שלושה שבועות עד חודש.

סובלים מכאבים בגב התחתון? מרכז איינגאר יוגה הוא המקום לפנות אליו

מרכז איינגאר יוגה בתל אביב מעמיד לרשותכם את מיטב המורים, המעבירים שיעורים המותאמים בדיוק לשם כך. תוכלו לקחת חלק בשיעורים ייעודיים, המסייעים בהתמודדות עם כאבים לא פשוטים, המתמקדים באזור הגב התחתון. תרגילים אלה נועדו לחזק את אותו אזור ולאפשר יציבה טובה יותר. למידע נוסף אודות שיעורי היוגה המותאמים למצבים אלה, לחצו כאן ולקבלת פרטים נוספים ומענה לכל שאלה, צרו אתנו קשר בטלפון 03-6020934. נשמח לעמוד לרשותכם.

Loading...