פריצת דיסק


אפשר לצאת מזה

מאת: נעה צוייג

יש אנשים המגלים את היוגה מתוך שאיפה להתפתחות רוחנית או לאיזון פיזי מנטלי. יש אנשים שמגלים את היוגה בעקבות מצוקה גופנית – פריצת דיסק היא דוגמא לכך. שימעה של היוגה כמרפאת ליקויי יציבה ובעיות בריאות אחרות מתפשט בעולם, וגם בישראל זוכה היוגה לביקוש רב. להצלחה של היוגה בפתרון בעיות גב ומפרקים, יש חלק גדול בכך.

ב.ק.ס. איינגאר אחד מגדולי היוגים והמורים בתקופתינו, פיתח את היוגה הטיפולית לרמה של שיטה. תלמידיו, מורי איינגאר יוגה מטפלים בבעיות שלד וליקויים, הנובעים מיציבה פגומה והזנחה. אחד הסימפטומים הנפוצים של הזנחה ויציבה לקויה היא פריצת דיסק – לחץ מכאני הדוחף את הגרעין הג'לטיני הצידה, זה דוחף את הסיבים המקיפים אותו ויוצר בלט הלוחץ על שורש העצב בעמוד השידרה ובמקרה החמור אף פורץ אותו.

כאשר מגיע אלי מטופל/ת הסובלים מפריצה או מבלט, הטיפול יתבטא בשני שלבים: הקלה מידית על הכאבים ובכללם כאבי ההקרנה העצבית, כתוצאה מהלחץ של הדיסק. לטווח הרחוק יותר אני מלמדת את התלמיד/ה תנוחות  שיחזקו את מערכת השלד ישפרו את היציבה, וימנעו את חזרתה של התופעה.

הטיפול מבוסס על תנוחות היוגה הקלאסית. שילוב אביזרים לתמיכה של חלקי הגוף, ואביזרים המארכים את מפרקי הגוף והשרירים, מפיגים את הלחץ על העצב. בשל הכאב ומוגבלות התנועה תהיה הגמישות הטבעית של המטופל תחילה בנסיגה. מטרת הטיפול להשיב למטופל את רמת גמישותו המקורית ואף לשפרה. היות ואני נתקלת  באנשים רבים שאומרים "רציתי להתחיל יוגה אבל אני לא גמיש", אני רוצה להדגיש כי אין שום צורך ברמת גמישות מיוחדת כדי להתחיל בתרגול יוגה. היופי ביוגה הוא שכל אחד יכול –  אם הוא רק רוצה.
שלב ראשון (ועמו הקלה): 

כאמור, להפגת הכאב תותאמנה תנוחות להארכת עמוד השידרה ליצירת מרחב בין החוליות. בתמונה 1 השתמשתי בכסא גבוה לתמיכת החלק הקדמי של השדרה. מעבר לאפקט המכני, יכול המטופל להירגע מהמתח והלחץ שהיו מנת חלקו.

פריצת דיסק

בתמונה 2 נמצא המטופל בתנוחת כלב. כשהוא נתלה על חבל מתאפשרת מתיחתם של הגב התחתון והמותנית, דבר המשפר את זרימת הדם לאזורים אלה ובכך לזירוז תהליך הריפוי הטבעי.

 

בתמונה 3 נראית המטופלת בתליה הפוכה, היוצרת מתיחה של כל עמוד השדרה, כאשר מערכות השרירים זוקפי השדרה מקבילות זו לזו ואינן נושאות משקל. חשוב לציין שמתיחות מבוקרות גורמות למוח להפריש הורמונים נוגדי כאב, המשפרים את מצבו הכללי של המטופל.

 פריצת דיסק

שלב שני (בו המטופל הופך לתלמיד):

 בתמונה 4 נראה פיתול בעזרת כיסא. הפיתול מאריך את השדרה, מגמיש את שרירי הגב ומשחרר את האזורים הנוקשים.

 פריצת דיסק

בתמונה 5 משתמשת התלמידה במתקן המאפשר לה להיתמך ולהימתח כשהיא

שומרת את גבה ישר ונושאת מינימום משקל. תנוחות עמידה בונות יציבה בריאה, מחזקות את הגוף ומשחררות את מרכז מערכת העצבים מלחץ. התלמיד מחזק את הגפיים התחתונות והעליונות, ולומד למתוח בעזרתן את הגב והשדרה.

 פריצת דיסק

בתמונה 6 מודגמות מתיחות רגליים המשחררת מכאבי סיאטיקה (אישיאס).

 פריצת דיסק

 למסורת העתיקה של היוגה היבטים תיאורטיים ומעשיים שונים הנוגעים לקיום האדם: בריאות הגוף, תפקוד תקין של כל המערכות, יציבות מנטלית ובהירות מחשבה. מצב פיזי מנטלי טוב,  מעניק איכות חיים. מי שמתרגל תנוחות יוגה באופן קבוע, ימצא שהיוגה משמשת כרפואה מונעת. תירגול והתבוננות מביאים לרמת מודעות, המעניקים למתרגל שליטה עצמית, המהווה קרקע פורייה להתפתחות רוחנית. אפשר לומר כי במקרים רבים באים בגלל הגב ונשארים בגלל היוגה.

Loading...