מילון שימושי


להכיר את התנוחות בסנסקריט

יוגה
מדוע חשוב להכיר את שמות התנוחות בסנסקריט?
  1. היוגה מיועדת לכל אדם השואף לדרך רוחנית, היא קוסמית וחובקת עולם. שפתה המקורית היא סנסקריט, אחת השפות העתיקות בעולם שממנה התפתחו השפות ההודו – אירופאיות. הכרת התנוחות בשפת המקור תאפשר לנו להשתתף בשיעור יוגה בכל מקום בעולם. היום התפתחה לה מעין תיירות יוגה. אצלנו במרכז איינגאר יוגה משתתפים בשיעורים תיירים או אנשי עסקים במסגרת ביקורם בארץ, ובמקביל יותר תלמידים ישראלים מספרים על שיעורים בהם השתתפו במרכזי איינגאר במסגרת נסיעות לחו"ל. כמה נחמד, שמתרגלי איינגאר יוגה הם בעצם משפחה אחת גדולה ועולמית מה שהופך את ידיעת שמות התנוחות בסנסקריט למכנה משותף בין בני המשפחה, המאפשר להם להיפגש בכל מקום בעולם לתרגול יוגה.

  2. כשהמורה אומר את שם התנוחה בסנסקריט, מיד מתעוררת זרימת אנרגיה אצל התלמיד, כאילו מישהו לחץ על המתג הנכון או הפעיל את ה "סטרטר".  תקראו לזה התלהבות, תקשרו זאת להתעוררות למשהו מוכר וידוע, מה שבטוח שכאשר התגובה הפנימית היא: "מהה זההה?" מחמיצים דחיפה חשובה קדימה. אנחנו כדוברי אחת השפות העתיקות בעולם יודעים שלמילה יש כוח, אז אם נדע את שם התנוחה בסנסקריט, תתווכנה מילות השפה העתיקה בינינו לבין היוגה. כאוהבי יוגה, טבעי שנכיר את התנוחות בשמותיהן המקוריים ולא בכינויים שמקורם בפרשנות שמישהו אחר נתן לתנוחה (שימוש משני). זה יחזק את הקשר האישי בינינו לבין תנוחות היוגה.

  3. שמות התנוחה יכולים לרמוז על חלקים אנטומיים הרלוונטים  לתנוחה,על מספר נקודות מגע עם הקרקע בתנוחה. לעיתים מעיד השם על דמיונה של התנוחה לבעל חיים מסוים, לאלמנטים מעולם הצומח או הטבע הדומם או לגרמי שמיים. השמות יכולים לתאר אלים דמויות מהמיתולוגיה ההודית, או חכמים יוגים שהותירו חותמם על מאגר הידע. לפניכם מילון מקוצר המורכב  ממילים בסנסקריט, פירושן בעברית ודוגמא לשם של תנוחה, או מודרה, או פרניאמה שהמילה מופיעה בה. עם צבירת וות
Loading...