יבורכו המברכים


רשמים מפונה – שבוע שלישי

אתמול חגגו יומולדת לגנפטי, האל החביב בעל ראש הפיל והכרס המכובדת. גנפטי הוא חובב ממתקים ידוע, ואתמול זכה לביקורים המוניים ולתקרובות מתוקות אין סוף. באור היום ראיתי את ההכנות במקדש השכונתי: פרחים, אריגים בוהקים, שערי זהב וציור רצפה ססגוניים, עשויים מאבקות. הציורים מבטאים אי היצמדות. האמן יוצר בסבלנות ודיוק ציור יפה יפה, בתום האירוע נמחית היצירה – היה ואיננו עוד.
יוגה מתחילים
בלילה חזרתי למקדש לראות את החגיגה. במיטב מחלצותיהם באו מאמינים לברך את האל, החביב על בני מדינת מהרשטרה. האמת – איך לא?! שהרי תפקידו להסיר את המכשולים מדרכם של בני אנוש. המאמינים הביאו לו ממתקי קוקוס ואגוזים, ובחצר המקדש חולק כיבוד קל וטעים לחיך, כראוי למסיבת יום הולדת.
היום, קלטתי במצלמה רגע מיוחד: פוג'ה, טקס מסורתי, שנערך לרגל קניית מכונית חדשה. בחצר סוכנות טויוטה עמדה המכונית מקושטת בשרשרות פרחים. לפניה, על הארץ, מונח אגוז קוקוס כקרבן. הבעלים החדשים של הרכב, זוג לבוש בחגיגיות, עם כמה נציגים מהסוכנות והפנדיט- כהן שערך את הטקס. הפוג'ה הוקדשה לגנפטי אך גם לאל נוסף: הנומן, הקוף שאחראי על התנועה והתעבורה. בהודו אוהבים טקסי ברכה. הטקס מייחד את האירוע ומדגיש ששום דבר אינו מובן מאליו. יבורכו המברכים!

Loading...